Kayseri Danışmanlık, 0 352 247 61 00 , Ce Belgesi Kayseri, iso 9001 Kayseri, iso 14001 Kayseri, iso 22000 Kayseri, iso 13485 Kayseri, OHSAS 18001 Kayseri , HACCP Belgesi Kayseri , BRC Belgesi Kayseri , IFS Belgesi Kayseri , Helal Belgesi Kayseri , iso Belgesi Danışmanlık , iso belgesi , iso Danışmanlık , Danışmanlık Kayseri , Kayseri Danışmanlık

BRC Belgesi Kayseri Danışmanlık

BRC Belgesi Kayseri Danışmanlık

BRC Global Standart

BRC – İngiliz Perakendecilik Konsorsiyumu Standardı (British Retail Consortium Standard) ;  İngiliz perakendecilerinin oluşturmuş olduğu bir uluslararası standarttır. 1998’ de BRC Food Global Standart adı altında yayımlanmıştır.

BRC Gıda Sıdandardı ( BRC Food Global Standart) Amacı ; uluslararası kabul görmüş gıda güvenliği standartlarını kapsayıcı bir çerçeve oluşturmak ve gıda güvenliğinin gelişmesine yardımcı olmaktır.

BRC Gıda Standardı ; gıda üreticilerinin çalışma sistemleri hakkında fikir verebilecek şekilde tasarlanmış ve bununla  gıda güvenlik kriterlerini izleyip prosedürlerinin standardizasyonu sağlanmıştır.

BRC Standardının ortay çıkış nedenlerinin altında “marka değerinin” korunması konusundaki önem yatmaktadır. Bu konu perakendeciler açısından;

 • Müşteri Baskısı ve Algısı
 • Medya Baskısı ve Analizler
 • Yasal Yükümlülükler
 • Satışlardaki Azalış

BRC Gıda Standardı Sertifikasına sahip olmayı isteyen firmalar aşağıdaki kazançları sağlayacaklardır;

 • Tedarikçi taleplerine uygunluk
 • Gıda güvenliğinin İngiliz Tedarikçiler tarafından kabulü
 • Tedarikçi denetim sayısında azalma
 • Ürün güvenlik ve kalitesinde gelişim
 • Verimli çalışmada gelişim ve rekabetçi pazar yapılanması

BRC Global Standart Tarihsel Gelişimi

 • 1998 – BRC Standardı denetim standardı olarak yayınlandı.
 • 1999 – EN 45011 (ISO Guide 65) akrediteli denetim kuruluşları onayladı.
 • 2000 – 2. versiyon Haziranda biraz değiştirilerek yayınlandı.
 • 2002 – 3. versiyon yayınlandı ve BRC Global Standart adı ile belgelendirme için yürürlüğe girdi.
 • 2003 – BRC, GFSI (Global Food Safety Initiative ) tarafından onaylı bir standart olarak kabul edildi.
 • 2005 – 4. versiyon Ocak 2005’ te yayınlandı.
 • 2008 – 5. versiyonu ‘Global Standard for Food Safety’ olarak Ocak 2008’de yayınlandı.

BRC Global Standartları
Gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardının sağlanması amacıyla BRC büyük İngiliz perakendecileriyle BRC Gıda Standardı ‘nı yayınladı. Bu standarda uygunluğun sağlanabilmesi için gıda endüstrisi (tedarikçiler)  beş temel kriteri yönetim sistemlerine adapte etmelidirler. Bunlar ; 

► BRC Food–  BRC Gıda

► BRC Packaging Standard (IOP) – BRC Ambalaj

► BRC Consumer Products (CPS) –  BRC Tüketici Ürünleri

► BRC Storage and Distrubition –  BRC Depolama ve Dağıtım

► BRC Non GM –  BRC Non-GMO Ürünler

    Print  Print    Print   BRC-GENETIK   Print   BRC-LOGO2   BRC-TUKETIM-MALLARI

BRC Global Standard: Gıda – Food

BRC Gıda Standardı; HACCP Sistemi, Kalite Yönetim Sistemi, Tesis Çevre Standartları, Ürün Kontrolü, Süreç Kontrolü, Personel bölümlerinden oluşmaktadır.

BRC Gıda Standardı, gıda işlenmesini altı  başlık altında inceleyip yayınlamıştır. Firmalar belgelendirme başvurusu yaparlarken bu kategorileri inceleyip kendileri için uygun olan kategori üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

 1. İşlenmemiş et ve balık ürünleri (Kırmızı ve beyaz et- balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri)
 2. Üretim (Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze)
 3. Günlük Yiyecekler (süt ve süt ürünleri, yumurta
 4. Pişirilerek dondurulmuş, yemeğe yada pişirmeye hazır et ve balık ürünleri
 5. Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, paketli gıda ürünleri
 6. Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamuller, kurutulmuş gıdalar, hafif gıda ürünleri ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri)

BRC Global Standard: Tüketici Ürünleri –  Consumer Products

Özel markalı ürünlerle ilgili yasal yükümlülükler tedarikçilerin teknik yeterliliklerinin onaylanmasını da içeren faaliyetleri kapsar. Bu standart tüketici ürünleri tedarik eden firmaların belgelendirilmelerinde genel bir temel sağlayarak perakendecilerin yasal yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine ve tüketicilerin korunmasına yardımcı olur. Müşteri ürünleri ile ilgili olan BRC Standardının bazı bölümleri genel olarak uygulanabildiği gibi bazı bölümleri ürüne özel uygulanır.
Amaç; tedarikçilerin dikkatini ürün güvenliği ile ilgili konulara çevirmektir. BRC – Gıda Standardında olduğu gibi bu standart da İngiltere’ye tüketici ürünleri tedarik eden firmaların belgelendirilmesinde genel bir yaklaşım sunmaktadır.

Çeşitli ürün yelpazesi bulunmasına karşın temel şartların belirlenmesi ve spesifik ürün rehberlerinin oluşturulması ile ilgili standart hem perakendecilere hem de tedarikçilere fayda sağlayacaktır.

BRC/IOP: Ambalaj Standardı – Packaging Standard

BRC ve IOP (Ambalajlama Enstitüsü) ; perakendecilere ve gıda üreticilerine yasal yükümlülüklerini yerine getirme hususunda yardımcı olması amacıyla hazırlamıştır.
Perakendecilere gıda ürünleri için ambalaj tedarik eden firmaların denetlenmesi için genel bir temel oluşturarak tüketicilerin korunmasını sağlamaktadır.
Güvenli gıdanın tüketimi için ambalajın uygun sistemler ve kontrollerden geçtikten sonra özel markalı ürünlerde kullanılmasının sağlanması gerekmektedir. Bu standart; tüketiciyi, gıda ürünlerinde kullanılan ambalajı üreten firmaların denetlenmesi sayesinde korumaktadır.

Standartta belirtilen Teknik Yönetim Sistemine göre ambalaj üreticileri 3 kategoride tanımlanmaktadır.
Kategori 1 : Yüksek riskli ürünlere direk temas eden ambalajlar
Kategori 2 : Yüksek riskli ürünlere direk temas etmeyen ambalajlar
Kategori 3 : Hijyen standartlarına göre düşük risk taşıyan ancak tanımlı fonksiyonel şartları tamamen karşılayan ürünler için ambalarlar

BRC / FDF : Non – GM Gıda- Food Standard

Genetik olarak değiştirilmiş olmayan ürünler (örn. mısır, soya) ve bunlardan türetilen gıdalar (örn. mısır şurubu, soya peyniri) a olan müşteri talebi, bu tip ürünler ve onlardan türetilen gıdaların tedarikini kolaylaştırmak için bir çok “korunmuş kimlik (genetik özellik)” sisteminin oluşturulmasına yol açmıştır.
Bu standardın hedefi; genetik özelliği korunmuş ürünler için kabul edilebilir bir güvenilirlik oluşturmaktır.

BRC , BRC Sertifikası , BRC Belgesi hakkında detaylı bilgi almak için bizlerle irtibata geçebilirsiniz…